Moduł Rentowność

02/21/2023

Na czym to polega Rentowność?

Moduł Rentowność umożliwia analizę opłacalności uprawy z uwzględnieniem przestrzennego zróżnicowania kosztów i przychodów. Moduł pozwala ocenić relację między kosztami i przychodami przy użyciu map i wykresów dla każdego pola i sezonu osobno. Narzędzie to zostało zaprojektowane w sposób pozwalający zobrazować rolę dopasowania kosztów do lokalnego potencjału pola. Na ilustracji poniżej pokazany jest przypadek pola uprawnego o zróżnicowanym potencjale. W scenariuszu po lewej w każdym miejscu ponoszone są takie same koszty, więc relacja stałych kosztów do zmiennych przychodów jest nieoptymalna. W scenariuszu po prawej stronie koszty są proporcjonalne do przychodów, co pozwala na bardziej optymalne wykorzystanie środków produkcji.

 

Dane wykorzystywane w module

Aby móc w pełni korzystać z funkcjonalności modułu Rentowność na koncie użytkownika powinny znajdować się:

  • zabiegi agrotechniczne oraz inne prace polowe wraz z kosztami, przy czym koszt każdego zabiegu składa się z dwóch komponentów: kosztu jednostki stosowanego srodka oraz zryczałtowanej średniej wartości pozostałych kosztów na ha pola;
  • informacje o uzyskanym plonie oraz przychodzie z jego sprzedaży (o sposobie ich wgrywania można przeczytać w sekcji “Zarządzanie danymi” -> „Historia upraw i plonowania”);
  • strefy zarządzania (zmiennego plonowania) lub zintegrowane z kontem mapy plonowania (proces ich tworzenia został opisany w sekcji „Zabiegi precyzyjne” -> “Strefy zarządzania”).

W przypadku korzystania z modułu Rentowność w ramach abonamentu Ekspert do przychodu automatycznie doliczana jest wyliczona kwota dopłaty wynikająca z realizowanych w ramach ekoschematu działań.

Obsługa

Zakres analizy rentowności definiowany jest na podstawie  czterech parametrów, których wartości wybiera się z rozwijanych list:

  1. Pole – na liście znajdują się wszystkie dostępne na koncie użytkownika pola uprawne;
  2. Okres – z listy można wybrać poszczególne lata kalendarzowe, okresy wegetacji uprawy lub okresy pomiędzy uprawami;
  3. Koszty – na liście znajdują się kategorie zabiegów wykonywanych na polach. System może wykorzystać do analizy koszty zabiegów tylko z jednej z nich lub ze wszystkich na raz;
  4. Przychód – na liście dostępne są opcje: “Prognozowane przez system” (modeluje zróżnicowanie przestrzenne uzyskanego plonu i powiązanego przychodu na podstawie stref zarządzania polem) i “Dostarczone przez użytkownika” (wykorzystuje zintegrowaną z kontem użytkownika mapę plonu z kombajnu).

 


Po określeniu wyżej opisanych czterech parametrów w module widoczne będą trzy mapy: mapa kosztów (5), mapa przychodów (6) oraz mapa zysku (7). Za ich pomocą użytkownik może prześledzić uzyskane wyniki analizy w ujęciu przestrzennym i ocenić poziom rentowności w poszczególnych  strefach na polu. W tym celu pomocny może być także wykres (9) relacji kosztów, przychodów i zysków.

Pod mapami, obok wykresu, widoczna będzie także Lista wydarzeń (zabiegów i prac polowych) (8), które uwzględnione zostały w analizie. Na liście, poza datą, nazwą oraz kategorią każdego zabiegu, widoczny będzie także  koszt jego wykonania, a w przypadku Zbioru także przychód, w przeliczeniu na  hektar lub całe pole. Po kliknięciu w ikonę Lupy znajdującej się w ostatniej kolumnie Listy (“Szczegóły”) wyświetlone zostaną szczegóły danego wydarzenia oraz możliwa będzie jego edycja (np. dodanie kosztów jego wykonania). W dolnej części listy przedstawione będzie (w sposób liczbowy) podsumowanie wszystkich kosztów uwzględnionych w analizie wydarzeń, uzyskany przychód oraz zysk w przeliczeniu na hektar oraz na całe pole.