Siew

08/07/2024

Zmienny wysiew nasion VRS (Variable Rate Seeding) to technologia precyzyjnego rolnictwa, która zyskuje coraz większą popularność szczególnie w przypadku siewie punktowego. Omawiana metoda polega na wysiewaniu nasion z różną obsadą w zależności od potencjału produkcyjnego pola.
Platforma Satagro umożliwia przygotowanie map aplikacyjnych bazujących na zobrazowaniach satelitarnych lub innych danych przestrzennych takich jak wyniki badań gleby, mapy plonu lub strefy zarządzania.
Moduł siewu umożliwia również wyliczenie odpowiedniej obsady oraz dawkowania nasion. Pod uwagę brane są takie parametry jak zdolność kiełkowania oraz masa tysiąca nasion.

Utworzenie zabiegu siewu

  1. Przejdź do zakładki Dziennik, dostępnej w górnym menu platformy
  2. Utwórz nowe działanie poprzez kliknięcie przycisku „+”. W tym momencie zostanie uruchomiony kreator zabiegów.

Parametry ogólne

  1. W nagłówku kreatora z rozwijanej listy wybierz „Siew”.
  2. Nadaj tytuł zabiegowi, co ułatwi jego późniejsze odnalezienie w zakładce Dziennik.
  3. Określ typ systemu uprawy pola.
  4. Wybierz pole uprawne z rozwijanej listy (istnieje możliwość wyboru kilku pól lub grupy).
  5. Do poprawnego działania modułu siewu konieczne jest wprowadzenie historii upraw. Możesz tego dokonać poprzez dodanie upraw w zakładce “Gospodarstwo” —> Pola lub poprzez przycisk „+” znajdujący się w zabiegu siewu przy sekcji “Uprawa”. Jeżeli poniżej nazwy pola uprawnego nie wyświetla się odpowiednia uprawa, wtedy z rozwijanej listy wybierz odpowiedni sezon oraz roślinę.
  6. Opcjonalnie wprowadź opis zabiegu, czyli wszelkie uwagi go dotyczące.
  7. Określ czy tworzony zabieg będzie zdarzeniem precyzyjnym lub nieprecyzyjnym. W przypadku zabiegów precyzyjnych na stronie pojawią się dodatkowe parametry charakteryzujące zmienność wysiewu.

Produkt

  1. Wyszukaj lub wybierz z listy nazwę odmiany hodowlanej wysiewanej uprawy.
  2.  Wprowadź koszt materiału siewnego. Cenę możesz wyrazić w PLN/kg, PLN/t oraz PLN/jednostkę siewną.
  3. Określ masę tysiąca nasion (MTN) oraz zdolność kiełkowania (ZK). Informacja o tych parametrach znajduję się na etykiecie materiału siewnego.
  4. Z rozwijanej listy wybierz rodzaj normy wysiewu. Wprowadź zakładaną normę wysiewu.
  5. Sekcja “Jednostka siewna” dostępna jest w przypadku kiedy w kosztach materiału siewnego wybrałeś opcję PLN za jednostkę siewną. Wprowadzamy tutaj informację o ilości żywych nasion w jednostce siewnej oraz przybliżoną powierzchnię na jaką omawiana porcja nasion powinna wystarczyć. 
  6. W przypadku zabiegu precyzyjnego wprowadź zakładaną zmienność w obrębie danego pola. Wartość ta wyznacza procentowe zróżnicowanie dawki minimalnej oraz maksymalnej w odniesieniu do średniej (normy). Oznacza to, że czym wyższą wartość wprowadzimy tym zróżnicowanie obsady roślin będzie większe.
  7. Z rozwijanej listy wybierz rodzaj jednostki obsługiwanej przez siewnik. W przypadku siewników punktowych będą to sztuki na m2  lub hektar, natomiast w klasycznych siewnikach zbożowych będą to kg/ha.
  8. W celu poprawnego działania innych modułów SatAgro, wprowadź koszty dodatkowe związane z przeprowadzeniem zabiegu.

Parametry dawkowania Zabieg precyzyjny

  1. “Typ źródła mapy” określa na podstawie jakich danych zostanie opracowana mapa aplikacyjna. Więcej informacji o wyborze źródła mapy znajdziesz w poradniku Wybór warstwy informacyjnej.
  2. W następnym kroku w przypadku zdjęć satelitarnych wybierz konkretną obserwację lub w przypadku innych danych przestrzennych konkretną warstwę informacyjną.
  3. Następnie wybierz odpowiednią strategię. Opcja jakościowa kieruje wyższe dawki nasion na obszary o wyższym potencjale plonowania, natomiast: wyrównująca (odwrotnie proporcjonalna) przydziela najwyższe dawki w obszary o najniższym potencjale plonowania. 
  4. W przypadku zabiegu bazującego na zobrazowaniu satelitarnym określ przybliżoną liczbę stref, którą chcesz wygenerować oraz minimalną powierzchnię strefy.
  5. W kolejnym kroku, w zabiegu tabeli możesz edytować automatycznie określoną (Poprzez wcześniejsze ustawienie parametru „Zmienność„) minimalną oraz maksymalną normę wysiewu, którą system ma przypisać do stref, na które zostanie podzielone pole. Wprowadzone wartości zostaną powiązane z minimalną / maksymalną wartością mapy bazowej, która sczytywana jest automatycznie (niemniej istnieje możliwość jej modyfikacji, co pozwala wykluczyć zakres najniższych lub najwyższych wartości mapy bazowej).

Opcje zaawansowane Zabieg precyzyjny

  1. “Dostosuj dawki do średniej” – opcja ta pozwala na wyznaczenie średniej dawki nasion zastosowanego na dane pole. Pozwala to wykorzystać całą ilość nasion, które chcemy wykorzystać do wykonania siewu na danym polu.
    Po zaznaczeniu tej opcji w tabeli służącej do parametrów dawkowania odblokuj się dodatkowa kolumna umożliwiająca wprowadzenie danych o średniej dawce produktu.
  2. “Odfiltruj ścieżki” – pozwala zignorować w procesie podziału pola na strefy zmiennego dawkowania widocznych na obrazie satelitarnym ścieżek technologicznych.
  3. “Odfiltruj wąskie strefy” – usuwa pasy o wybranej przez użytkownika szerokości, odfiltrowując tym samym problematyczne obszary powstałe głównie na obrzeżach pola.
  4. “Poziom wygładzania” – określa poziom szczegółowości granic wyznaczanych stref.
  5. “Strefy zarządzania” – umożliwia uwzględnienie, podczas tworzenia mapy aplikacyjnej, przygotowanych uprzednio stref zarządzania polem odzwierciedlających jego przestrzenną produktywność.

Określenie parametrów w części “Sprzęt

  1.  Sekcja “Wyszukaj maszynę” pozwala na szybkie odnalezienie modelu maszyny, za pomocą którego zostanie zrealizowany zabieg siewu.
  2. “Typ maszyny” i “Maszyna” zostaną wtedy uzupełnione automatycznie, niemniej istnieje możliwość ręcznego wyszukania maszyny poprzez użycie rozwijanych list.
  3.  Sekcja “Terminal”  umożliwia wskazanie modelu komputera sterującego maszyną, który zostanie wykorzystany podczas zabiegu. W przypadku zabiegu precyzyjnego jego wskazanie umożliwi wygenerowanie mapy w formacie, który będzie z nim kompatybilny.
  4. Po uzupełnieniu powyżej opisanych danych i ustawieniu poszczególnych parametrów kliknij przycisk “Utwórz”.

Zakończenie procesu planowania zabiegu i możliwość jego dalszej edycji

  1. Po krótkiej chwili zostanie wyświetlona mapa, a nad nią tabela podsumowująca zaplanowany zabieg siewu. W przypadku zabiegu precyzyjnego widoczny będzie także histogram obrazujący informacje na temat wygenerowanych stref zmiennego dawkowania.
  2. W przypadku zabiegu precyzyjnego istnieje możliwość zmiany dawek przypisanych do poszczególnych stref za pomocą znajdującego się w prawym górnym rogu przycisku „Edytuj”.
  3. Natomiast poprzez użycie opcji „Pokaż szczegóły”, możesz sprawdzić szczegółowe informacje związane z dawkami produktu w poszczególnych lokalizacjach.
  1. Po lewej stronie zostaną wyświetlone szczegółowe informacje o kosztach oraz oszczędnościach wynikających z wykonania precyzyjnego wysiewu nasion.
  2. Za pomocą znajdującego się w lewym dolnym rogu przycisk „Edytuj” istnieje możliwość zmiany przebiegu oraz ilości stref. Po jego kliknięciu możliwa będzie edycja poszczególnych, opisanych wcześniej parametrów dawkowania. Po zakończeniu edycji należy kliknąć przycisk “Zapisz”.
  3. Jeżeli przebieg wyznaczonych stref oraz dawkowanie nasion jest satysfakcjonujące istnieje możliwość wyeksportowania pliku z mapą aplikacyjną do terminala maszyny. W tym celu należy kliknij przycisk „Pobierz” , a następnie z listy wybierz rodzaj formatu. W przypadku map standardowo zalecane jest wybór opcji „Format terminala”, który po odpowiednim uzupełnieniu sekcji „Sprzęt” automatycznie dobiera odpowiedni format danych. Wyeksportowany plik wgraj na nośnik USB, a następnie przenieś do terminala.
  4. W przypadku maszyn kompatybilnych z chmurami danych firm John Deere, Trimble, AGCO oraz Agrirouter możesz wysłać pliki bezpośrednio do terminala maszyny, poprzez użycie przycisku „Wyślij do”. Szczegółowe informacje o przebiegu procesu eksportu map do chmur zawarte są w poradnikach w sekcji „Pomoc” w instrukcjach Import/Export danych.