08/02/2024
Moduł zabiegów ochrony roślin to łatwe w obsłudze narzędzie pozwalające zdefiniować złożone mieszaniny zbiornikowe, wyeksportować mapy aplikacyjne – zarówno ze stałą jak i zmienna dawką, a także stworzyć ewidencję zabiegów.
Szczególnie warte podkreślenia praktyczne aspekty modułu to (i) zautomatyzowane wyliczanie ilości środków potrzebnych do uzyskania wymaganych stężeń i ilości cieczy roboczej, (ii) możliwość pobrania etykiet (instrukcji stosowania) poszczególnych środków ochrony roślin, które standardowo można znaleźć na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także (iii) możliwość eksportu automatycznie budowanej ewidencji.
Definiowanie nowego zabiegu ochronnego
- Przejdź do zakładki Dziennik, dostępnej w głównym menu platformy
- Kliknij zielony przycisk „+”
- W przypadku, gdy zabieg ma charakteryzować się zmiennym dawkowaniem środków ochrony wybierz “Działanie precyzyjne”, a jeśli ma zostać wykonany w tradycyjnej formie – z jednakową dawką na całej powierzchni pola, wybierz “Działanie nieprecyzyjne”. Niezależnie od wybranego typu działania (precyzyjne / nieprecyzyjne), zostanie otwarty kreator zabiegu,
- Z rozwijanej listy znajdującej się w prawym górnym rogu, wybierz typ zabiegu “Ochrona roślin”.
Poszczególne etapy planowania zabiegu ochrony roślin (za wyjątkiem etapu określania “Parametrów dawkowania”, który występuje jedynie w przypadku zabiegu precyzyjnego), są jednakowe dla obu typów działań (precyzyjne / nieprecyzyjne) i przebiegają następująco:
Określenie podstawowych informacji o zabiegu
- Tytuł ułatwi późniejsze odnalezienie zabiegu w zakładce Dziennik;
- Pole / Grupa, na którym / której planowana jest realizacja zabiegu (istnieje możliwość wyboru jednego pola lub jednej grupy pól w przypadku, gdy planowany jest zabieg precyzyjny albo dowolnej liczby pól lub ich grup, w przypadku zabiegu nieprecyzyjnego);
- Data i godzina realizacji zabiegu (precyzyjne określenie czasu zabiegu jest ważne, ponieważ zostanie on zapisany w ewidencji zabiegów ochrony roślin);
- Opis, w którym można umieścić dodatkowe, nieuwzględnione w innych sekcjach, informacje o zabiegu.
Określenie parametrów mieszaniny zbiornikowej w części “Produkt”
- Pojemność zbiornika opryskiwacza
- Dawka cieczy opryskowej na hektar. W przypadku zabiegu precyzyjnego mówimy o dawce średniej, a w przypadku nieprecyzyjnego – stałej. Wprowadzenie tych danych spowoduje automatyczne wyliczenie liczby pełnych zbiorników oraz ilości cieczy w ostatnim zbiorniku, które będą potrzebne do przeprowadzenia zabiegu na wybranym polu lub polach.
- Dodaj przynajmniej jeden produkt, który ma zostać wykorzystany podczas zabiegu. W tym celu wpisz co najmniej dwie pierwsze litery jego nazwy do wyszukiwarki produktów.
- Następnie wybierz odpowiedni środek z wyświetlonej listy wyników wyszukiwania. Sekcja “Typ produktu” i “Produkt” zostaną uzupełnione automatycznie.
- Po wybraniu produktu, przy jego nazwie, pojawi się ikona w kształcie kartki – po kliknięciu w nią rozpocznie się pobranie etykiety produktu ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- W kolejnym kroku (14) należy określ dawkę wybranego produktu wyrażoną w litrach lub kilogramach na hektar – średnią (w przypadku zabiegu precyzyjnego) lub stałą (w przypadku nieprecyzyjnego).
- W sekcji “Cena” (15) możesz uzupełnić informację o koszcie zakupu wybranego uprzednio produktu (w przeliczeniu na litr lub kilogram) – zostanie on wykorzystany w module Rentowność.
- W przypadku wykorzystania podczas zabiegu więcej niż jednego produktu, czyli przygotowania mieszaniny zbiornikowej, kolejny produkt możesz dodać klikając w zielony przycisk “+” w sekcji “Liczba produktów”. W ten sposób zostanie odblokowana możliwość dodania, w sposób opisany powyżej, dowolnej liczby środków ochrony, które mają zostać wykorzystane podczas planowanego zabiegu.
- W sekcji “Koszty dodatkowe” możesz określić pozostałe nakłady (poza ceną zakupu produktu), które zostaną poniesione w związku z wykonaniem zabiegu (np. koszt paliwa, wypożyczenia maszyn, pracowników), a następnie uwzględnione w module Rentowność.
Określenie parametrów dawkowania (dotyczy jedynie zabiegu precyzyjnego)
- Następnie, w przypadku gdy planowany jest zabieg precyzyjny, określ “Typ źródła mapy”, czyli wskaż rodzaj danych, na podstawie których pole ma zostać podzielone na strefy zmiennego dawkowania – np. zdjęcie satelitarne, strefy zarządzania polem czy warstwa mieszana stworzona za pomocą MapMixera.
- W kolejnym kroku planowania zabiegu precyzyjnego, ustal strategię dawkowania. Strategia wyrównująca (odwrotnie proporcjonalna) przydzieli wyższe dawki tam, gdzie wartości mapy bazowej (np. wskaźnika NDVI) są niższe. Strategia jakościowa zwiększy dawkowanie cieczy w częściach pola o wyższych wartościach mapy bazowej.
- W sekcji “Przybliżona liczba przedziałów” podaj oczekiwaną liczbę stref zmiennego dawkowania.
- Poprzez parametr “Min. wielkość strefy” możesz zdefiniować minimalną powierzchnię strefy, którą system może wyznaczy na polu, na którym planowany jest zabieg.
- W sekcji “Obserwacja”/ “Warstwa informacji” (w zależności od wybranego “Typu źródła mapy”) wskaż konkretną mapę bazową, na podstawie której pole zostanie podzielone na strefy zmiennego dawkowania.
- W kolejnym kroku, w tabeli, należy określ minimalną oraz maksymalną dawkę cieczy, którą system ma przypisać do stref, na które zostanie podzielone pole. Wprowadzane wartości zostaną powiązane z minimalną / maksymalną wartością mapy bazowej, która sczytywana jest automatycznie (niemniej istnieje możliwość jej modyfikacji, co pozwala wykluczyć zakres najniższych lub najwyższych wartości mapy bazowej).
- W celu lepszego dostosowania tworzonej mapy aplikacyjnej do potrzeb użytkownika, warto skorzystać z “Opcji zaawansowanych” (24). Są to:
Opcje zaawansowane
– “Odfiltruj ścieżki” – pozwala na zignorowanie w procesie podziału pola na strefy zmiennego dawkowania widocznych na obrazie satelitarnym ścieżek technologicznych.
– “Odfiltruj wąskie strefy” – usuwa pasy o wybranej przez użytkownika szerokości, odfiltrowując tym samym problematyczne obszary powstałe głównie na obrzeżach pola.
– “Poziom wygładzania” – określa poziom szczegółowości granic wyznaczanych stref.
– “Strefy zarządzania” – umożliwia uwzględnienie, podczas tworzenia mapy aplikacyjnej, przygotowanych uprzednio stref zarządzania polem odzwierciedlających jego przestrzenną produktywność.
Określenie parametrów w części “Sprzęt”
- W sekcji “Wyszukaj maszynę” możesz szybko odnaleźć modelu opryskiwacza, za pomocą którego zostanie zrealizowany zabieg ochrony roślin.
- “Typ maszyny” i “Maszyna” zostaną uzupełnione automatycznie po użyciu wyszukiwarki, ale istniej również możliwość odnalezienia sprzętu poprzez użycie rozwijanych list.
- “Pojemność zbiornika” zostanie automatycznie uzupełniona po wprowadzeniu jej wartości w części “Produkt”.
- Sekcja “Terminal” umożliwia wskazanie modelu komputera sterującego opryskiwaczem, który zostanie wykorzystany podczas zabiegu ochrony roślin. W przypadku zabiegu precyzyjnego jego wskazanie umożliwi wygenerowanie mapy w formacie, który będzie z nim kompatybilny.
Zakończenie procesu planowania zabiegu i możliwość jego dalszej edycji
- Po uzupełnieniu powyżej opisanych danych i ustawieniu poszczególnych parametrów kliknij przycisk “Utwórz”.
- Po krótkiej chwili zostanie wyświetlona mapa podsumowująca zaplanowany zabieg ochrony roślin oraz w sposób graficzny obrazująca przebieg stref.
- Nad mapą znajduję się tabela informująca o szczegółowych danych i parametrach zabiegu takich jak powierzchnia poszczególnych stref.
- W przypadku zabiegu precyzyjnego widoczny będzie także histogram obrazujący w sposób graficzny informacje na temat wygenerowanych stref zmiennego dawkowania – ich powierzchnię oraz przypisane do poszczególnych stref dawki cieczy.
- W przypadku naciśnięcie przycisku “Pokaż szczegóły” odblokowana zostanie możliwość podglądu ilości substancji czynnych, które zostaną zastosowane w wyniku planowanego zabiegu.
- W przypadku zabiegu precyzyjnego masz możliwość zmiany dawek przypisanych do poszczególnych stref za pomocą znajdującego się w prawym górnym rogu przycisku „Edytuj”.
- Natomiast za pomocą znajdującego się w lewym dolnym rogu przycisk „Edytuj” możesz zmienić przebieg / ilości stref. W obu przypadkach, po zakończeniu edycji naciśnij przycisk “Zapisz”.
- Jeżeli przebieg wyznaczonych stref oraz dawkowanie cieczy jest satysfakcjonujące istnieje możliwość pobrania instrukcji stosowania mieszaniny oraz wyeksportowania pliku z mapą aplikacyjną do terminala opryskiwacza. W tym celu należy kliknij przycisk „Pobierz” , a następnie z listy wybierz rodzaj formatu lub instrukcje mieszaniny ŚOR. W przypadku map standardowo zalecane jest wybór opcji „Format terminala”, który po odpowiednim uzupełnieniu sekcji „Sprzęt” automatycznie dobiera odpowiedni format danych. Wyeksportowany plik wgraj na nośnik USB, a następnie przenieś do terminala.
- W przypadku maszyn kompatybilnych z chmurami danych firm John Deere, Trimble oraz AGCO możesz wysłać pliki bezpośrednio do terminala maszyny, poprzez użycie przycisku „Wyślij do”. Szczegółowe informacje o przebiegu procesu eksportu map do chmur zawarte są w poradnikach w sekcji „Pomoc” w instrukcjach Import/Export danych.