Próby gleby

09/11/2024

Podstawę racjonalnego nawożenie mikro i makroelementami (takimi jak m.in. fosfor, potas, magnez) stanowi systematycznie wykonywana ocena zasobności gleby w te składniki. W tym celu z pola pobierane są jej próbki, które następnie poddaje się analizie chemicznej w laboratorium. Biorąc pod uwagę fakt, że właściwości gleby są zmienne, nawet w obrębie niewielkich pól, bardzo ważne jest odpowiednie wyznaczenie miejsc pobierania próbek do analiz. Najlepiej pobierać je jak najbliżej środka jednorodnych obszarów, nie zaś na ich krawędzi. Jednocześnie trzeba zadbać o to, by zarówno najsłabsze jak i najbogatsze obszary siedliska zostały objęte analizą, co zwiększa szansę na uchwycenie rzeczywistej zmienności parametrów gleby.
W module serwisu SatAgro służącym do wyznaczania stref poboru prób glebowych, przy podziale pola na części wykorzystywany jest wskaźnik NDVI (będący miarą ilości i kondycji żywej biomasy i w dużej mierze pochodną zmiennych właściwości gleby) lub inne dane przestrzenne ukazujące zróżnicowanie siedliska w obrębie pola, np. wyniki skanowania elektromagnetycznego gleby. Dzięki podziałowi opartemu o tego rodzaju informacje możliwe jest precyzyjne uchwycenie zmienności gleby i jej rzetelna ocena w laboratorium.

Utworzenie zdarzenia próby glebowe

  1. Przejdź do zakładki Dziennik, dostępnej w górnym menu platformy
  2. Utwórz nowe działanie poprzez kliknięcie przycisku „+”. W tym momencie zostanie uruchomiony kreator zabiegów.

Parametry ogólne

  1. W nagłówku kreatora z rozwijanej listy wybierz „Próby glebowe”.
  2. Nadaj tytuł zabiegowi, co ułatwi jego późniejsze odnalezienie w zakładce Dziennik.
  3. Wybierz pole (istnieje możliwość wyboru kilku lub grupy pól) uprawne z rozwijanej listy.
  4. Wprowadź informacje o dacie i godzinie przeprowadzenia zabiegu.
  5. Opcjonalnie wprowadź opis zabiegu, czyli wszelkie uwagi go dotyczące.
  6. Określ czy tworzony zabieg będzie zdarzeniem precyzyjnym lub nieprecyzyjnym. W przypadku zabiegów precyzyjnych na stronie pojawią się dodatkowe parametry opisujące przebieg tworzonych stref poboru prób.
  7. Wprowadź informacje o cenie za zbadanie jednej próbki oraz inne koszty dodatkowe związane z przeprowadzeniem badań np. koszt poboru prób

Parametry stref pobierania

  1. Następnie, w przypadku gdy planowany jest zabieg precyzyjny, określ “Typ źródła mapy”, czyli wskaż rodzaj danych, na podstawie których pole ma zostać podzielone na strefy – np. zdjęcie satelitarne, strefy zarządzania polem czy warstwa mieszana stworzona za pomocą MapMixera.
  2. W sekcji “Obserwacja”/ “Warstwa informacji” (w zależności od wybranego “Typu źródła mapy”) wskaż konkretną mapę bazową, na podstawie której pole zostanie podzielone na strefy.
  3. W parametrze „Maksymalna powierzchnia strefy” określ jaką powierzchnię powinny osiągać największe ze stref. Standardowo zgodnie z wytycznymi jest to 4ha, lecz w przypadku mniejszych lub bardzo zróżnicowanych pól można ten parametr zmniejszyć.
  4. Poprzez parametr “Min. wielkość strefy” możesz zdefiniować minimalną powierzchnię strefy poboru prób gleby, którą system może wyznaczy na polu, na którym planowany jest zabieg.
  5.  Określ „Czułość”, wyższa wartość parametru sprawi, że podział pola będzie bardziej szczegółowy, tzn. będzie zawierał więcej stref.

Opcje zaawansowane oraz utworzenie zabiegu

  1. “Odfiltruj ścieżki” – pozwala na zignorowanie w procesie podziału pola na strefy, widocznych na obrazie satelitarnym ścieżek technologicznych.
  2. “Odfiltruj wąskie strefy” – usuwa pasy o wybranej przez użytkownika szerokości, odfiltrowując tym samym problematyczne obszary powstałe głównie na obrzeżach pola.
  3. „Kąt” – jest to kąt nachylenia siatki. Początkowe ustawienie tego parametru zero odpowiada kierunkom boków siatki N-S i E-W. Ustawienie wartości pozytywnej obraca siatkę w prawo, a negatywnej – w lewo. Wartość 360 odpowiada 360 stopniom, czyli pełnemu obrotowi. W praktyce nie stosuje się wartości większych niż 90 i mniejszych niż -90.
  4. „Przesunięcie X” – jest to przesunięcie nakładanej siatki o X metrów w prawo
  5. „Przesunięcie Y” – jest to przesunięcie nakładanej siatki o X metrów do góry
  6. „Prace terenowe” – określa zleconą firmę wykonującą prace poboru prób glebowych
  7. „Laboratorium” – pozwala na wprowadzenie informacji w jakiej placówce zostało zlecone przeprowadzenie badania gleby
  8. „Norma” – określ normę na podstawie której zostało przeprowadzone badanie gleby
  9. Po uzupełnieniu powyżej opisanych danych i ustawieniu poszczególnych parametrów kliknij przycisk “Utwórz”.

Wgrywanie wyników

Po otrzymaniu wyników badań, znajdź w Dzienniku wygenerowany wcześniej podział pola, a w przypadku gdy nie korzystałeś z SatAgro do wyznaczenia stref – zobacz artykuł pomocy Zarządzanie danymi >>> Wgrywanie własnych danych.

  1. Po krótkiej chwili zostanie wyświetlona mapa podsumowująca zaplanowane zdarzenie poboru prób w sposób graficzny obrazująca przebieg stref.
  2. Po lewej stronie zostaną wyświetlone szczegółowe informacje o parametrach branych pod uwagę podczas generowanie przebiegu i wielkości stref.
  3. Poniżej zostaną wyświetlone szczegółowe informacje o kosztach wynikających z wykonania precyzyjnego poboru prób gleby.
  4. Nad mapą znajduję się tabela informująca o wynikach prób glebowych dla poszczególnych komponentów.
  5. W celu wprowadzenia danych naciśnij przycisk „Edytuj”, a następnie ręcznie wprowadź wyniki otrzymane z laboratorium dla każdego przebadanego komponentu.
  6. Istnieje również możliwość zaimportowania wyników badań gleby poprzez przesłanie plików w odpowiednim formacie, dzięki użyciu funkcji „Importuj”. W tym przypadku wyniki badań gleby zostaną wprowadzone po około 1-2 dniach roboczych.
  7. Poprzez użycie przycisku „Kategorie/Wartości” po wprowadzeniu wymaganych komponentów masz możliwość zmiany widoku tabeli pomiędzy wartościami liczbowymi, a kategoriami zasobności poszczególnych makroskładników.
  8. Możesz również ustawić metodę analizy próbek gleby poprzez użycie przycisku „Metody”. Do wyboru masz dostępne takie metody jak: polowa, ogrodnicza, Mehlich lub niestandardowa.