Plany nawożenia SatAgro są kompatybilne z zasadami ekoschematu i wymogami rolnictwa precyzyjnego

03/20/2023

Od teraz optymalizacja nawożenia wchodzi na kolejny poziom racjonalności. Po pierwsze, precyzyjne zabiegi spinamy klamrą planu nawożenia. Po drugie, plany nawożenia uwzględniają zmienność plonu i, zasobności i dawek. Po trzecie, planując zabieg dostajesz feedback w jakim stopniu realizuje on plan. Po czwarte, plan jest kompatybilny z ekoschematem, wiec nie dość, że implementujesz zmienne dawkowanie to jeszcze masz z nawiązką pokryte koszty.  

Trzeba przyznać, że jeśli chodzi o zarządzanie składnikami odżywczymi to poszliśmy niestandardową drogą – od szczegółu do ogółu. Ten szczegół to pojedynczy zabieg precyzyjny. Poświęciliśmy dużo wysiłku aby użytkownicy mieli maksymalną kontrolę nad procesem reagowania na zmienność uprawy. Sporo wyzwań dotyczyło automatycznej obróbki danych satelitarnych oraz kompatybilności z różnymi typami maszyn. Teraz, dzięki wykonaniu tamtej pracy, plany nawożenia mogą mieć wymiar przestrzenny, czyli od teraz nawozimy w 3D.

Zaimplementowany w SatAgro plan nawożenia odzwierciedla założenia nowej Wspólnej Polityki Rolnej i uwzględnia prawne wymagania dotyczące ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi”. Zgodnie z wytycznymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotyczącymi płatności bezpośrednich i przejściowego wsparcia krajowego, plany nawozowe określające dawki składników pokarmowych (N, P, K i Mg oraz potrzeby wapnowania) mogą być opracowane na piśmie, przy użyciu narzędzia INTER-NAW, lub innego narzędzia służącego opracowaniu planu nawozowego.

Plan nawożenia SatAgro
Plany nawożenia SatAgro pozwalają uwzględnić zróżnicowanie warunków w obrębie pola uprawnego

Parametry zdefiniowane w nowych aktach prawnych i wytycznych, są podpowiadane użytkownikowi tworzącemu plan nawożenia w platformie SatAgro. Na przykład, jeśli tworzysz plan dla pola uprawnego, dla którego wcześniej określiłeś typ uprawy i zakładany plon, to w momencie utworzenia planu (który w SatAgro jest po prostu nowym typem zabiegu) wszystkie te informacje zostaną zaczytane, razem z właściwym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy już na tym etapie nie pozwolili Ci wskazać stref zmiennego plonowania (wyznaczonych na podstawie naszych pięknych zdjęć lub map z kombajnu) i poróżnicować w przestrzeni spodziewany plon, tak aby założone wymagania uprawy były (dużo) bardziej realistyczne.

Wymagania żywieniowe uprawy to pierwszy z kilku etapów tworzenia planu nawożenia. Zainteresowanych opisem całego procesu odsyłamy do instrukcji. Tutaj wspomnimy jeszcze, że oprócz zmienności plonów nasze plany pozwalają także uwzględnić drugi kluczowy typ zmienności – strefy zmiennej zasobności gleby.

Ile wysiłku wymaga zdefiniowanie planu nawożenia? W przypadku azotu ekoschemat pozwala założyć pewne ilości azotu mineralnego, w zależności od klasy gleby, bez jej badania. Zatem w zasadzie w ciągu pierwszej godziny od zdefiniowania pola uprawnego na koncie SatAgro można już taki plan mieć gotowy. Niemniej pozostałe plany, dotyczące fosforu, potasu, magnezu, i ewentualnie też wapnia, wymagają aktualnych wyników badania gleby, które chętnie pomożemy zintegrować z kontem SatAgro. W razie czego, wspólnie z partnerami, możemy też pomóc w zorganizowaniu badania, najlepiej przy wykorzystaniu stref wyznaczonych na zdjęciach.

Kolejnym krokiem naszych prac w tym temacie będzie dedykowany interfejs do całego ekoschematu. Niemniej już teraz w zasadzie wszystkie jego elementy można udokumentować w SatAgro, łącznie ze zdjęciami, które w naszej apce same przypinają się do odpowiedniej lokalizacji na polu. Prosimy o kontakt jeśli potrzebujesz pomocy w stworzeniu planu lub integracji tego narzędzia w swojej ofercie. Jeżeli w Twoim regionie obowiązują inne zasady konstrukcji planu to chętnie się o tym dowiemy i uwzględnimy je. Dokładamy wszelkich starań aby przejście na nowy sposób zarządzania zabiegami i rozliczania się było jak najmniej kłopotliwe, i żeby miało przełożenie na realne korzyści.

Wdrażanie przez SatAgro planów nawożenia i eko-schematów jest związane z naszym udziałem w projekcie AgricaptureCO2.

Realizacja planu nawożenia azotem w GR Radzicz, przy wsparciu aplikacji mobilnej w trybie nawigacji. Marzec 2023