11/10/2020
Opublikowana właśnie nowa wersja serwisu SatAgro zawiera zestaw funkcjonalności, które pomogą zorientować się w jakim stopniu gospodarstwo gotowe jest do kompleksowego wdrożenia zabiegów precyzyjnych, a także jakie zestawy danych są zintegrowane z granicami poszczególnych pól. Dostępne obecnie technologie pozwalają na zdobycie bardzo wielu informacji o zróżnicowanych warunkach w obrębie pól uprawnych – ich warunkach glebowych, stanie łanu, plonowaniu. W odpowiedzi na ten ciągły postęp technologiczny opracowaliśmy szereg narzędzi, które pozwalają gospodarstwom z niego skorzystać. Niemniej praktyka pracy z agronomami pozwala dojść do wniosku, że uwzględnienie czterech kluczowych elementów monitoringu pól pozwala na zrealizowanie większości korzyści, które wiążą się z zabiegami precyzyjnymi. Elementy te to: (1) Monitoring satelitarny łanu, (2) badanie zasobności gleby, (3) strefy zarządzania polem, (4) historia zasiewów i zbiorów. Po zalogowaniu do serwisu SatAgro, na Pulpicie widoczna jest nowa sekcja „Gotowość do zabiegów precyzyjnych”. Znajduje się tam pasek postępu, gdzie, w wartościach procentowych, umieszczona jest informacja o stopniu uzupełnienia tych kluczowych danych (wartość uśredniona dla wszystkich pól). |
Monitoring satelitarny łanu Badanie zasobności gleby Strefy zarządzania polem Historia zasiewów i zbiorów |
Dostępność tych informacji dla poszczególnych pól uprawnych podsumowana jest w tabeli widocznej po kliknięciu w przycisk „Szczegóły” na Pulpicie. Każdy element listy połączony jest z modułami serwisu, które wspierają zarządzanie tymi informacjami. Można stąd łatwo przejść do części sekcji służącej do projektowania stref pobrania prób gleby i wprowadzania posiadanych już wyników badania gleby, do modułu pozwalającego wyznaczyć strefy zarządzania polem, lub do widoku służącego do łatwego uzupełnienia informacji o płodozmianie w gospodarstwie.
Kliknięcie w przycisk „Pokaż dodatkowe” umożliwia wizualizację dostępności również innych warstw informacji przestrzennych, m.in. map plonu, wyników skanowania gleby, czy danych z dronów. Opcja ta jest szczególnie przydatna dla gospodarstw, które mają zintegrowane w serwisie SatAgro na tyle duży zbiór danych, że trudno jest zapamiętać, które jego elementy są dostępne dla poszczególnych pól uprawnych.