Moduł do precyzyjnego deszczowania

07/06/2020

Od kilku tygodni pracujemy z grupą gospodarstw w zakresie wdrażania prototypu modułu do nawadniania precyzyjnego. Moduł jest pierwszym z zestawu narzędzi tworzonych przez SatAgro w celu wsparcia gospodarstw w zakresie zarządzania wodą. Na początek skupiliśmy się na deszczowniach szpulowych, które są stosunkowo najbardziej popularne w naszym regionie. Wiele modeli deszczowni umożliwia różnicowanie dawek poprzez regulację prędkości zwijania węża zakończonego działkiem wodnym.

Precyzyjne nawadnianie deszczownicą z ujęciu drona.

Moduł do precyzyjnego nawadniania, a dokładniej: deszczowania, pozwala zoptymalizować dawki poprzez automatyczny podział ścieżek technologicznych na odcinki, zgodnie z wybraną strategią dawkowania. Możliwe jest uwzględnienie trzech źródeł zmienności zapotrzebowania na wodę: stanu uprawy, pojemności wodnej gleby, a także spływu związanego z topografią. Wynik jest przedstawiony w postaci interaktywnej mapy. Można go też wydrukować w formie raportu dla osoby obsługującej terminal deszczowni.

Dlaczego ten moduł jest ważny? Ten kto już zaangażował się w deszczowanie, doskonale wie, że jest to spore wyzwanie logistyczne.  Szczególnie jeśli mamy ambicję aby optymalnie wykorzystać posiadany sprzęt przy ograniczonych zasobach wody i czasu. Poświęciliśmy wiele uwagi temu aby ta optymalizacja nie wiązała się z dodatkowym obciążeniem rolnika. W ekstremalnych przypadkach sprowadza się ona do minimalizowania strat spowodowanych suszą, jak też strat wynikających z saturacji i erozji wodnej gleby. Ten sam czas i koszt związane z uruchomieniem deszczowni mogą przynieść w jednym miejscu o wiele więcej korzyści niż w innym.

Moduł będziemy doskonalić przez pozostałą część sezonu 2020, a następnie wprowadzimy go do standardowej oferty. Gospodarstwa, które są zainteresowane skorzystaniem z prototypu już teraz, zapraszamy do dołączenia do grupy testującej.