Nawozimy precyzyjnie na masową skalę

04/25/2016

W ostatnich tygodniach SatAgro ma pełne ręce roboty, głównie przy nawożeniu precyzyjnym pszenicy i jęczmienia. Nawozimy zarówno na podstawie danych z nowego satelity Sentinel-2 (10 m), jak i komercyjnego SPOT 6, który obserwuje dla nas południe Polski i północ Czech. Do 1-wszego maja istnieje możliwość dołączenia się do zamówienia realizowanego w okolicach trójkąta Nysa – Kędzierzyn-Koźle – Racibórz. Zapraszamy!
Dane z satelity Sentinel-2 przewyższyły nasze oczekiwania i otworzyły możliwość tworzenia wysokiej jakości map aplikacyjnych bez dodatkowych opłat, nawet dla stosunkowo niewielkich pól. Jeden piksel odpowiada powierzchni jednego ara, zatem już na jednym hektarze mamy kilkadziesiąt pomiarów (po odrzuceniu niepełnych pikseli na granicach pola).

Jak zacząć nawozić precyzyjnie z SatAgro? Każdy użytkownik ma możliwość analizy map dostarczanych na podstawie zdjęć z niekomercyjnych satelitów, a także wyświetlenia na ich tle obecnej pozycji w terenie. Jednak pełne skorzystanie z potencjału tych danych możliwe jest w przy wykorzystaniu rozsiewaczy i opryskiwaczy precyzyjnych. Każdy użytkownik SatAgro posiadający jeden z płatnych abonamentów może uzyskać mapę aplikacyjną kompatybilną z posiadanym sprzętem już w około 2 dni po przelocie satelity.

Zamówienie mapy aplikacyjnej w serwisie SatAgro jest bardzo proste i wymaga pięciu kroków:
1. Wejście na zakładkę „Eksplorator”. 2. Wybranie obserwowanego pola. 3. Sprawdzenie, że posiadamy wymagane dane satelitarne. 4. Przejście do fiszki pola. 5. Wciśnięcie przycisku zamówienia mapy aplikacyjnej.
W następstwie tych kroków SatAgro uruchamia procedurę tworzenia nowej mapy i w międzyczasie ewentualnie kontaktuje się z użytkownikiem celem ustalenia szczegółów wymaganych do jej sfinalizowania (jeśli nie były one podane w opisie pola).

Ostatecznie powstaje mapa z podziałem pola na sekcje odpowiadające różnym dawkom nawozu, która jest czytelna dla komputera pokładowego rozsiewacza lub opryskiwacza. Tak oto SatAgro umożliwia szybką implementację informacji z Kosmosu w terenie.