06/24/2021
Celem SatAgro jest ułatwienie dostępu do danych satelitarnych – opracowujemy procedury przetwarzania danych dla wielu typów satelitów, na bieżąco pobieramy i selekcjonujemy obrazy, i docięte do Twojego pola publikujemy je na Twoim koncie. Zdjęcia przeglądać możesz w Eksploratorze. Ciekawostka – w naszym SatAgrowym żargonie takie docięte do pola obrazy satelitarne to „ciastka”.
Zdjęcia satelitarne które przeglądać można w SatAgro pochodzą z szeregu publicznych i prywatnych satelitów.
Landsat 8 – wystrzelony na orbitę przez NASA i amerykańską służbę geologiczną (USGS) w 2013 roku, satelita ten jest kontynuatorem najdłużej działającego programu obserwacji ziemi – pierwszy Landsat trafił na orbitę w 1972 roku.
W porównaniu z innymi satelitami dostępnymi w SatAgro, rozdzielczość 15 m i 16-dniowy kalendarz przelotów może nie robić szczególnie wielkiego wrażenia. Jako entuzjaści techniki obserwacji ziemi, do końca będziemy żywić ciepłe uczucia wobec Landsata, jednak do zabiegów precyzyjnych polecamy inne satelity.
Sentinel-2A i 2B – wystrzelone w 2015 i 2017 roku, satelity te są częścią programu Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) o nazwie Copernicus (bardziej swojsko – Kopernik). Oba satelity pochwalić się mogą wyższą rozdzielczością i częstszymi przelotami. W nadchodzących latach wystrzelone mają być dwa dodatkowe satelity C i D.
Dla większości zastosowań w rolnictwie, 10-metrowy piksel obrazów Sentinel jest wystarczający.
Dane Planet – firma Planet jest jedną z głównych uczestniczek rewolucji mikrosatelitarnej. Zamiast wystrzeliwać na orbitę pojedynczego, ważącego około tony satelitę naukowego, Planet wystrzeliwuje wiele lekkich naraz. Na orbicie jest już 150 satelitów firmy Planet.
W ramach abonamentu Premium oferujemy dostęp do danych Planet. Mają one wyższą rozdzielczość (nawet 3 m), a liczba satelitów sprawia że cała kula ziemska jest przez nie fotografowana codziennie. Użytkownicy otrzymują najlepsze zdjęcie tygodnia. Jeżeli poprzednie zdjęcie uzyskane było więcej niż 6 dni wcześniej, na konto trafia pierwsze udane zdjęcie. Codzienne przeloty nie gwarantują pozyskania zdjęcia w krytycznym momencie, ale czynią je bardziej prawdopodobnym.
MODIS – Dane z sensorów MODIS (zamontowanych na satelitach Aqua i Terra) można przeglądać na wykresach w Eksploratorze (zmienna nazywa się Roślinność EVI). Zaletą danych MODIS jest częsty przelot (rano i wieczorem, codziennie) i informacje sięgające 2002 roku, jednak rozdzielczość jest na tyle niska (250 m) że nie nadaje się do rolnictwa precyzyjnego – zielone punkty to średnie dla całego pola, bardziej wiarygodne w przypadku większych pól. Warto jednak przyjrzeć się krzywym jakie te średnie rysują na wykresie – można na nich dostrzec stan uprawy w poszczególnych latach.