Pierwsze obrazy Sentinel 2A znad Polski

12/15/2015

Wczoraj po raz pierwszy Europejska Agencja Kosmiczna udostępniła obraz zarejestrowany przez nowego satelitę Sentinel 2A przelatującego nad Polską. W dniu 3 grudnia satelita ten wszedł w fazę operacyjną, co oznacza, że od teraz nowe dane będą bezpłatnie udostępniane na bieżąco poprzez serwery Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Sensory, w które wyposażony jest Sentinel 2A, pozwalają uzyskać zdjęcia o rozdzielczości 10 metrów na piksel w pasmach widzialnych oraz podczerwieni. Poniżej przedstawiamy kilka fragmentów obrazu z wczorajszego przelotu satelity nad gminą Sulików w województwie dolnośląskim:

Gmina Sulików (woj. dolnośląskie) z satelity Sentinel 2A (7 grudnia 2015 r.)

Obraz gminy Sulików (woj. dolnośląskie) z satelity Sentinel 2A (8 grudnia 2015 r.)

 

 

Obszary uprawne w okolicach miejscowości Studniska Dolne i Studniska Górne.

Zbliżenie na obszary uprawne w okolicach miejscowości Studniska Dolne i Studniska Górne.

 

Miejscowość Sulików oraz kopalnia bazaltu

Miejscowość Sulików oraz kopalnia bazaltu.

Jak widać, rozdzielczość 10 m pozwala wyodrębnić bardzo dużo szczegółów takich jak niewielkie powierzchnie uprawne, drogi a nawet budynki. Wkrótce w serwisie SatAgro zaczniemy publikować pierwsze przygotowane przez nas produkty pochodzące z danych Sentinel 2A. Dzięki połączeniu ich z dotychczas przez nas publikowanymi danymi z satelity Landsat 8 (rozdzielczość 15 m), w przyszłym sezonie czas pomiędzy kolejnymi przelotami nad każdą obserwowaną powierzchnią zmniejszy się z 8 do około 4 dni, co pozwoli na dużo większe uniezależnienie się od zachmurzenia.

Warszawa i Kraków

W ostatnim przelocie satelity Sentinel 2 nad Polską 1 styczna 2016 r. dzięki bezchmurnej mroźnej pogodzie udało się zobrazować dodatkowe części naszego kraju w tym Warszawy i Krakowa. Poniżej przedstawiamy kilka fragmentów tego zobrazowania:

Warszawa

Miasto St. Warszawa

 

Centrum Warszawy
Centrum Warszawy w tym Stare Miasto, Pałac Kultury i Stadion Narodowy
 
 
Lotnisko Chopina w Warszawie

Lotnisko Chopina w Warszawie oraz Wyścigi

 

Miasto Kraków

Kraków z „lekką mgłą”

 

Centurm Krakowa

Centrum Krakowa, w tym Stare Miasto, Kazimierz i Wawel.