Precyzją w kapryśną pogodę – również w nie tak wielkich gospodarstwach

08/20/2018

To już czwarte żniwa od kiedy serwis SatAgro jest dostępny dla gospodarstw. W tym okresie aż w dwóch sezonach wystąpiła susza. W trakcie suszy wpływ zróżnicowania pojemności wodnej gleby na łan jest szczególnie wyraźny. W rezultacie na wielu polach obserwujemy mozaikę stref, które wytworzą zróżnicowany plon. Susza to też okres kiedy zabiegi precyzyjne są szczególnie opłacalne. Można więc powiedzieć, że działania wspomagane zdjęciami satelitarnymi są buforem dla strat finansowych wynikających z niedoboru wody.

Jakie gospodarstwa mogą zaimplementować satelitarne zabiegi precyzyjne? Rolniczy Przegląd Techniczny opublikował film o 50-cio hektarowym gospodarstwie pana Mariusza Rembeza, który spośród rozwiązań dla rolnictwa precyzyjnego korzysta również z SatAgro.

 Mariusz Rembeza VRA with SatAgro

Bardzo cieszą nas przykłady wykorzystania obserwacji satelitarnych w takich gospodarstwach, ponieważ nieraz spotykamy się z fałszywym poglądem, że rolnictwo precyzyjne opłaca się tylko w tych największych. W naszej opinii rozwój technologii oraz jej rosnąca dostępność i łatwość w korzystaniu powodują, że granica wielkości „precyzyjnych” gospodarstw systematycznie się obniża. Zachęcamy do obejrzenia materiału z RPT.