Zwiększamy rozdzielczość naszych map

08/17/2015

Już wkrótce, dzięki technice zwanej pansharpening, wszystkie mapy tworzone na podstawie danych z satelity Landsat 8 podwoją swoją rozdzielczość z obecnych 30 do 15 metrów na piksel.

Pansharpening to proces łączenia danych z wyższej rozdzielczości panchromatycznego kanału sensora satelity (w tym wypadku kanał nr. 8) i niższej rozdzielczości kanałów, które pokrywają się z nim spektralnie (na przykład kanały widzialne RGB, tak jak w przypadku przykładu poniżej). W ten sposób można stworzyć jeden obraz o tej samej rozdzielczości co kanał panchromatyczny zwiększając jego jakość oraz ilość dostępnych na nim informacji.  Ta technika już jest powszechnie stosowana przez inne firmy, jak na przykład Google, które dzięki niej z komercyjnych danych satelitarnych mogą uzyskać rozdzielczości sięgające 1 metr na piksel.

Przed
Po

Przykład zastosowania techniki pansharpening na kanałach RGB z satelity Landsat 8 na obszarze miejscowości Głubczyce (w. Opolskie).
 

W ten sposób zarówno mapy RGB (obraz powyżej) jak i dane wskaźnika NDVI (przykład poniżej) udostępniane na serwisie dla powierzchni stworzonych przez użytkowników aplikacji SatAgro będą się cieszyć dużo lepszą jakością danych.

Przykład obliczonego wskaźnika NDVI przed i po zastosowaniu techniki pansharpening dla wybranych pól gospodarstwa Top Farms Głubczyce.